A 2023/2024-es tanévben iskolakertünk gondozási feladataiban, illetve az ehhez kapcsolódó gyakorlati és elméleti tudás bővítését szakoktató segítette, aki iskolánk pedagógusa ettől a tanévtől. Az ősz folyamán betakarításra kerültek a még akkor elérhető termények, amelyeket befőzéssel (zöld paradicsom savanyúság), és fagyasztással tartósítottunk (lecsó alap eltevése). A tanulóink a gyakorlatban is megtapasztalhatták a tartósítási eljárásokat, illetve ezen terményekből ízletes éltelek is készültek tankonyhánkban.A befőzést befőzőautomata segítségével végeztük, így ezen eszközt is megismertettük diákjainkkal.
Mivel mind Udvaros, mind Háztartástan képzés működik a Készségfejlesztő Iskolában így ezen tevékenységek, ismeretek szerves részét képezték tanóráinknak. Pozitívumként kiemelném, hogy komposztálónk tápanyagban gazdag tápanyagot biztosított növényeink számára, kezdő kiskertészként elő tudtuk állítani a megfelelő komposztot. A tavasz folyamán saját nevelésű palánták nevelését kezdtük meg üvegházunkban (paradicsom), amely kiültetésre került, és még a nyári szünet beköszönte előtt termőre fordult. Mindemellett borsót, hónapos retket is neveltünk, melyet elfogyasztottak tanulóink. Mivel egyes termények szerves részét képezték heti étkezéseinknek (paradicsom, paprika, retek, földi eper, borsó, újhagyma), így azok feldolgozása során konyhatechnológiai ismereteink is bővültek.
Gyógynövényes kertünk terményei jó szolgálatot tettek mind a téli (szárított formában), mind a tavaszi-nyári időszakban egészségmegőrzés és betegség megelőzés szempontjából. Gyógyteákat fogyasztottunk (mézzel) és szakszerűen megtanultuk az elkészítését, a tanulóink a tanév végére önállóan is el tudták készíteni ezeket. Mind az iskolakertben, mind iskolánk területén ápoltuk, gondoztuk a virágokat, illetve egynyári növényeket ültettünk (vinka, napvirág, díszcsalán, begónia,csillagcsokor, rózsameténg), amelyek a tanévzáróra már szépségesek voltak. A tanteremben található szobanövények fejlődését is megfigyeltük és gondoztuk.
Az immár két tanéve megkezdett iskolakert programnak köszönhetően a gyakorlatban elsajátított ismeretek beépültek tanulóink tudásába. Felismerik a növényeket, tudják mi, mikor vethető, milyen előkészítést igényel, hogyan gondozható és hogyan hasznosítható. További terveink, hogy ha lehetséges lesz bővítsük kertünk magaságyásait, még több növényt ültessünk és többféle palántát neveljünk. Szeretnénk bekapcsolódni saját nevelésű növényekkel az ingyenes „növény csere-berébe” is, melyet évről-évre a Kiskunfélegyházi Petőfi Sándor Könyvtár rendez meg.
Képek a megvalósításról (A galéria megnyitásához kattints a képre):